témata,projekty,realizace atlas města,mapový manuál lidé,podněty

Veřejný prostor pro Chrudim

podněty lidí

VODA - ZTRACENÁ OSA MĚSTSKÉHO ŽIVOTA

Proč stále nejde projít městem kolem řeky?


PĚŠINY CENTREM MĚSTA KOLEM RAMEN CHRUDIMKY

Zkoušela jsem projít Chrudim kolem vody. Šlo by zpřístupnit krásná místa kolem ramen řeky Chrudimky pro procházky kolem vody lidem? Vytvořit drobné možnosti, jak navštívit i tuhle zatím běžně neprůchodnou část města, která má hodně zeleně a vypadá přírodně? Městem a kolem ramen řeky by šlo od muzea a letního kina vcelku pohodlně projít po nějaké obyčejné městské pěšině a pár mostcích až na Ptačí ostrovy a do parku na Střelnici a klidně i ven z města, dál kolem řeky.

Pěšina kolem řeky Chrudimky od muzea na Ptačí ostrovy a na Střelnici

Nabízí se jednak procházka od muzea, přejít náhon za kinem, projít kus nábřeží kolem řeky a přes most se dostat k ramenu Chrudimky za zahrádky a pod klášterní zahrady. Nebo to vzít od muzea Lázeňskou a projít až na její konec nenápadnou uličkou k vratům, pak přes areál garáží Stavebního bytového družstva, kde asi není žádný problém se na průchodu pozemkem domluvit a lávkou se dostat za zahrádky domků ve Střelecké ulici a rovnou k vodě pod klášterní zahrady. Tahle propojka k vodě se přímo nabízí.

Po nějaké pěšince jde pak vcelku pohodlně projít po nevelkém travnatém břehu za zahradami domků v ulici na Střelnici a dostat se na Malý ostrov a Blehovsko až do parku Střelnice. Asi není rovněž velký problém domluvit se s vlastníkem sousedního areálu autoopravny na nějaké lávce přes náhon na ostrov. Malý ostrov je veden jako les státu, takže slušná návštěva veřejnosti po nějaké pěšince jako v jiných lesích by ani tady neměla být problém. Návštěva tohohle místa ukrytého ve městě stojí rovněž za to, i když naproti je průmyslový areál. Projít ostrovem se dá bez velkých komplikací i dneska. Na konci jedna kovová lávka už je. Sousední břeh je sice oplocený a zarostlý, ale asi i tady by se dalo promluvit s vlastníky průmyslového areálu, o možnosti projít. A jsme v parku Na Střelnici. Nádhera. Tedy zatím k tomu kousek chybí.

Jde rovněž ještě projít kolem řeky Chrudimky z Tylova nábřeží k ulici V Blehovsku. Ani tady toho není moc třeba. Jde projít i pod mostem a při troše dobré vůle, to půjde ještě lépe.

Stačí vyčistit břehy a jít kolem ramen řeky Chrudimky

Tenhle záměr by mohl zpřístupnit “nová“ místa v Chrudimi, aniž by nějak poškodil to co je tam dneska. Dnes jsou břehy kolem řeky těžko přístupné a zarostlé nálety, je sem vyhazován odpad z okolních zahrádek, jsou tady skládky listí, větví, pet láhve a všechno možné. Místa nejsou nějak využívána, ani to dnes neláká.

Vše by se obešlo bez nějakého kácení. Břehy kolem vody by stačilo uklidit a vyčistit. Asi by to moc velké náklady nevyžadovalo. Nějakou tu lávku nebo drobnost na sezení, ale to jde třeba dočasně řešit z toho, co tady je.

Nedá se předpokládat, že tudy bude v budoucnu chodit moc lidí, tedy že to tady bude někdo ve velkém ničit. Svým způsobem je to velký přírodní park města, který může být přístupný všem lidem, kteří budou chtít. Rozhodně je to krásný kus města a je škoda, jak zatím vypadá. Tahle drobnost by mu možná trochu pomohla, minimálně od bordelu, který tady zatím je.

Chrudim pořád čeká na Povodí Labe s nějakým odbahněním a nevím čím ještě, tohle asi není nic proti ničemu, jen by se zatím trochu poklidili břehy kolem ramen řek - asi rovněž vesměs v majetku povodí.

Co říct nakonec? Bylo by fajn postupně a v rámci možností nenásilně zpřístupňovat tuhle “zelenou“ část města a mít možnost se občas projít kolem ramen řeky a náhonů, v klidu a bez aut a přímo ve městě. Za krásou řeky se chodí třeba do Slavické obory nebo výš proti proudu Chrudimky nebo k Chotěboři k Doubravě. Dneska se dá projít po břehu Chrudimky kolem zahrádek do Janderova. Za ploty je vcelku uklizeno, k procházce stačí pěšina v trávě. Třeba s tím jde něco dělat, když už tu krásné prostředí řeka spolu s člověkem vytvořila a je přímo v centru města. Zelená část kolem řeky od muzea přes Ptačí ostrovy je lidem nepřístupná a od zimního stadionu také. Tady totiž jsou po obou stranách řeky jen silnice a neútulné vyasfaltované nábřeží. Kolem vody se v této části města jít také nedá.

Komentáře k tématu

K tomuto tématu zatím nikdo nenapsal zádný komentář. Buď první!