témata,projekty,realizace atlas města,mapový manuál lidé,podněty

Veřejný prostor pro Chrudim

podněty lidí

VEŘEJNÁ A VOLNĚ LIDEM PŘÍSTUPNÁ VÍCEÚČELOVÁ SPORTOVIŠTĚ VE MĚSTĚ

Volně přístupné multifunkční plochy ve městě pro sportovní i nesportovní veřejnost jako součást veřejného prostoru města?


Může být sport ve městě dostupný každému. Může být součástí města a jeho okolí? Chybí městu volně přístupné sportovní plochy? Mohou být i tyto plochy příjemnou součástí veřejných ploch města?

Ve městě a na sídlištích jsou sice hřiště nebo plácky, kde se dá něco hrát. To je určitě fajn. Ale přijde mi, že městu chybí volně přístupná sportovní víceúčelová hřiště pro veřejnost s nějakým minimálním vybavením a zázemím. Tedy hřiště, kde by byla v průběhu roku možnost zdarma a dle libosti si svobodně zahrát nohejbal, tenis, košíkovou, malej fotbálek, badminton apod. Bylo by tam nějaké minimální vybavení a zázemí.

Několik volně přístupných víceúčelových hřišť by mohlo být součástí vybraných ploch města, stejně jako ta stávající. Stávající plochy pro hry, dožívající herní plácky a hřiště by někde stačilo jen upravit. 

Multifunkční sportoviště pro veřejnost

Volně přístupná hřiště pro širokou veřejnost by mohla být rovněž součástí dnešních sportovišť města. Někde také již jsou. Nohejbal a volejbal se dá třeba volně hrát za restaurací na stadionu Za Vodojemem. Někde to funguje jako pronájem. Jak je to přesně na stadionu Emila Zátopka (MFK Chrudim) nevím, na stránkách sportovních areálů jsou uvedeny právě možnosti pronájmu sportovních ploch, což není to, co mám na mysli. To jak to vypadá za bývalou sokolovnou a kostelem sv. Michala každý asi ví a není třeba to rozvádět. Není to ostatně ojedinělé.

Tolik jen poznámka k tomu, že volně přístupná hřiště pro veřejnost nabízející třeba lepší a širší využití než dnes by mohla být v nějakém režimu přímo součástí dnešních sportovišť. Možná by nebylo od věci sportoviště více otevřít městu a lidem nejen jako sportovní, ale právě jako víceúčelový veřejný a společenský prostor. I sportoviště mohou mít celou řadu využití. A proč tady netrávit třeba příjemně celé odpoledne? 

Co mohou nabízet školní hřiště?

Volně přístupná hřiště pro veřejnost by mohla být rovněž v areálu škol. Hřiště různé kvality obklopují totiž i školy. Jak fungují hřiště o letních prázdninách, nebo po vyučování nevím. Těžko se to hledá. Ale také tohle může být příležitost pro veřejné sportování, i pro úpravu stávajícího hřiště ve špatném stavu. Školy jsou asi také placeny někde státem, krajem, obcemi, nebo sídlí na jejich pozemcích. Lepší podoba některých školních sportovišť či možnost sdílení ostatními lidmi by také mohlo pomoci. 

Možností je plno, ale program pro veřejnost chybí

Vlastně z toho vyšlo, že sportovních ploch s možností volně tato sportoviště otevřít veřejnosti, je po městě celá řada. Stejně tak, doprovodit to nějakým nápaditým a minimálním zázemím. Možná by tyto volně přístupné sportovní plochy nabízející co nejširší využití ocenili především lidi a děti, kteří nesportují organizovaně, ani pravidelně a nejsou a nechtějí být v nějakém sportovním oddílu. Možná by tyto nové možnosti dokázaly oslovit a zaujmout lidi, kteří pravidelně nesportují. Jen si občas chtějí něco zahrát. Chtějí dělat občas něco pro zdraví. Možná by šel z toho udělat i nějaký dlouhodobější program sportu ve městě, aby byl rekreační sport blíž k veřejnosti. Možná by tahle vstřícnost přiblížila nenásilně sport ve městě všem lidem, dávala by jim chuť si hrát. Místa by mohla nabízet i celou řadu jiných aktivit. 

Kde v okolí jsou taková místa pro hry?

Obdobná hřiště jsem viděla v Praze, v Pardubicích, jsou ostatně i v některých obcích kolem Chrudimi. Dá se tam hrát kde co a lidé když skončí, tak si po sobě uklidí. Možná by se těmto hřištím mohla věnovat stejná pozornost, jako městským stadionům nebo dětským hřištím. Víceúčelově fungující prostory to asi nevylučují. Asi nic proti ničemu.

Největší rekreační sportovní plochou, která je všem přístupná zadarmo a je kousek, je také možná krajina kolem města. Ta je bohužel ve špatném stavu, který se zatím stále nelepší. Lidé si toho, co mají kolem města, moc nevšímají. 

Možná mi jen chybí informace, kde tyto víceúčelové a volně přístupné plochy pro sport a všechno možné, pro hry a především pro všechny, pro dospělé i děti, s nějakým minimálním zázemím dneska po městě jsou. Pokud existují. Možná by nebylo potom rovněž od věci vytvořit nějaký srozumitelný seznam a mapu těchto ploch s informacemi o nich. Možná je to jen utopie, aby po městě bylo venku pár kvalitnějších hřišť přístupných zadarmo.

Komentáře k tématu

K tomuto tématu zatím nikdo nenapsal zádný komentář. Buď první!