témata,projekty,realizace atlas města,mapový manuál lidé,podněty

Veřejný prostor pro Chrudim

témata, projekty, realizace

Problémem desatera jsou v Chrudimi politici

Současné desatero problémů je akorát politická parodie pro obyvatele krásnějšího města


Problémem chrudimského desatera 2018 je chování chrudimských politických dinosaurů. Problém je, že záměry města jsou dneska neveřejné!!! A nad určitý finanční limit by je město mělo už dávno transparentně zveřejňovat!!! Ve slušné společnosti by záměry mělo navíc s lidmi v předstihu komunikovat!!!   

Co dělají politici a jejich nejhlavnější architekt? Podepisují stotisícové smlouvy na projekty a realizace, o kterých veřejnost ani neví a nemá šanci se s nimi seznámit!!! O tom komu se projekty a jejich realizace zadávají snad už ani mluvit nebudu. Ještě že jsou smlouvy veřejně přístupné, když ne projekty. Střety zájmů jde sledovat! Problém je, že veřejnost nemá reálnou šanci se ve městě k něčemu vyjádřit!!! Funguje to tak, že politici postaví veřejnost před hotovou věc po dokončení smluv o dílo na prováděcí projekt či na výběr zhotovitele stavby. Někdy politici zapomenou informovat lidi i o této drobnosti. O nesmyslném zadání projektů se pak veřejnost vůbec nedozví. Politici poslední dobou realizují věci, které veřejnost ani neviděla. V případě “rekonstrukcí či nového“ veřejného prostoru města poslední doby se jedná o věci dávno přežité a hnusné, za které nebude navíc nikdo nikdy z politiků města zodpovědný. Minulost města mluví za vše. 

Stačí se podívat na akce typu : „Terminál veřejné dopravy, Chrudim“. Projektuje se několik let a veřejnost o ničem neví. To znamená, že veřejnost byla v tichosti z celého projektu na významný veřejný prostor města vyloučena, bez nároku na jakoukoli participaci či aspoň zdvořilostní informaci o dění ze strany města!!! Firma, která projektuje terminál, přitom dokázala s politiky a zdejším městským architektem znehodnotit pořádný kus města pod nádražím. To samé se odehrálo v případě parku Střelnice a tamní revitalizace řeky a náhonu a v celé řadě dalších projektů, které má právo veřejnost znát. Architekt města, jak bylo řečeno, by měl být za neomluvitelné prohřešky už dávno vyhozen!!!  Projekt letního kina je dodnes neveřejný!!! a nebyl zveřejněn ani po tzv. restartu!!! Peníze tady plynou po většinu roku do městského prostoru, který je lidem uzavřen. Co je asi špatně na celé akci??? 

Uvedený problém se týká v poslední době téměř všech městských záměrů a projektů od uvedeného projektu na Revitalizaci ramene drobného vodního toku v Chrudimi – tedy na revitalizaci náhonu a Chrudimky v parku Střelnice, projektu zklidnění silnice 37 mezi Chrudimí a Slatiňany, projektu na parkoviště a zakopání horkovodu v ulici Na Ostrově, projektu na letní kino, projektu na novou sportovní halu, projektu na úplně zbytečnou cyklostezku na Podhůru atd., atd. Veřejnost vesměs nemá šanci se seznámit se záměry ani s děním kolem. Dění kolem záměrů města pak veřejnosti představují a předžvýkají díky neschopnosti radnice média. 

Vypadá to, že projektování a rozvoj města jsou věci záměrně neveřejné!!!V případě zdravého města Chrudim by se zákon 106/1999 Sb.- o svobodném přístupu k informacím - možná utavil. Než politici zase pozvou své chrudimské ovečky na nějaké to rádoby desatero problémů, možná by si měli na radnici vyřešit problém dlouhodobé neinformovanosti. Město potřebuje změnit současné chování politiků a jejich přístup k veřejnosti a k informacím. Město potřebuje změnit politickou kulturu! Třeba se to projeví ve všech ostatních prioritních osách jeho rozvoje, od urbanizmu, přes dopravu, životní prostředí po sociální věci. V souvislostech výše uvedených věcí považuji Desatero problémů Chrudimi 2018 za politickou frašku. Město se s lidmi nechce bavit a setkání 21. února 2018 s veřejností v muzeu je jen alibismus zdejších politiků. Až se změní chování města a jeho politiků, bude diskuze o budoucnosti a rozvoji Chrudimi pro veřejnost přínosem. 

odkazy:

http://www.chrudim.eu/desatero-problemu-chrudimi-2018/d-8169

Komentáře k tématu

K tomuto tématu zatím nikdo nenapsal zádný komentář. Buď první!